Home  |

Zajímavé odkazy  |

Novinky  |

| FAQ dotazy |

| Kontakty |

 
 O PROGRAMU
 
  NÁHLEDY (foto)
  VIDEOUKÁZKY
 DEMO
 
  PŘÍRUČKY
 
  CENÍK
  PODPORA
  DALŠÍ produkty
 
  OBJEDNÁVKY
 

    Aktuálně: 

verze 3.02
 

  AKTUALIZACE
    (Upgrade)

 

 
Jaký počítač nejen na účetnictví?
 

Informace k datu 03/2006

 - Na účetnictví dostačuje jakýkoliv (nový) v současnosti prodávaný počítač. Obecně platí, že pro Windows 98 a Windows 2000 je min. rychlost cca 600 - 800 MHz a 256 Mb paměti RAM. Pro Windows XP by měla být minimální rychlost procesoru alespoň 1GHz.
- Operační systém, upgrade PC a jeho záludnosti
Windows XP Home OEM nebo Windows XP Profesional OEM.
OEM verze stojí cca polovinu toho co plné verze. OEM verzi si můžete koupit nejen s novým počítačem, ale i s periferií (např. myší). Ale pozor. Do 30 dnů se musíte u Microsoftu zaregistrovat, jinak systém nespustíte. Je to systém registrovaný na váš současný počítačový hardware. Jestliže vyměníte např. základní desku, či více drobnějších dílů, pravděpodobně se vám stane, že novou nucenou registraci neuděláte a možná si budete muset koupit nové Windows. Řešení je prodat celé PC, nebo nový systém instalovat na počítač, o kterém víte, že vám bude výkonově pár let stačit. Nebo koupit 2x dražší plnou verzi systému Windows, umožňující přenos na jiné PC.

Na systém koupený do 1.5.2004 platí pravidlo: Počítač je definován z pěti komponent: základní deska, harddisk, procesor, skříňka počítače a zdroj. Jakmile vyměníte tři a více těchto komponent, OEM licence vám zaniká. PC se vám při nucené registraci zablokuje.

Na systém koupený po 1.5.2004 platí přísnější pravidlo: Můžete vyměnit jakoukoliv část počítače s výjimkou základní desky. (V případě reklamace základní desky v záruční době to prodejce vyměnit může).
 
 - Procesor
Nejlevnější a naprosto dostačující procesor je AMD Sempron.
AMD Sempron 2800+ (soc. 754), nebo lépe 3100+ (má CNQ).
Nebo dražší s perspektivnějším soketem 939. Máte možnost volit také procesory INTEL (k datu 05/2006 bylo velké zlevnění procesorů INTEL).
 
- Základní deska (motherboard)
Nejvíce prodávané motherboardy pro procesor AMD obsahují jako základ většinou čipovou sadu nVidia Nforce4. Jsou to nVidia Nforce4, nVidia nForce 410, Nforce4 Ultra, Nforce4 SLI, Nforce4 4x ... K datu 3/2006 všechny tyto čipy na bázi NForce 4 vykazují podivné chování s určitými typy SATA disků, dále při zapnutí NCQ pro disky a při zapnutí firewall na motherboardu. Ve všech těchto případech dochází občas ke ztrátám dat. Z tohoto důvodu bych použití těchto základních desek na PC, kde jsou důležitá účetní data NEDOPORUČOVAL!!
Je vhodné zvolit pro AMD jinou čipovou sadu (VIA K8T890, K8T800PRO...), nebo použít motherboard pro procesory INTEL.
 - Skříň
Důležité jsou tiché větráčky ve zdroji a skříni - doporučuji hlavně ve zdroji průměr 12 cm. Zdroje od 400 W výše bývají i při 12 cm větráku hlučnější, proto je kupujte, jen když je nutně potřebujete. A to běžně nebývá. Větráčky průměru 8 cm se musí točit rychleji a proto jsou hlučnější. Dodatečné větráčky do skříně jsou ideální s keramickými ložisky (např. 8 cm Artic FAN 3TC).
 - Harddisky
a) klasické PATA harddisky (jsou tišší)
b) moderní SATA harddisky (jsou hlučnější)
Na rychlosti běhu účetního programu se rozdíl neprojeví.


Poznámka:
Často je počítač pomalý z důvodu špatného nastavení harddisku ve Windows.
Zkontrolujte: Start/Nastavení/Ovládací panely/Systém/Hardware/Správce zařízení/Řadič IDE  ATA -Atapi/ Primární kanál IDE/Upřesnit nastavení..
Režim přenosu běžných harddisků má být "DMA - jeli k dispozici". Chyby bývají v tom, že je nastaven podstatně pomalejší režim PIO. To samé překontrolujte v Sekundárních kanálech IDE. Jestliže u harddisků vidíte, že máte nastaveno PIO, kontaktujte toho, kdo se vám stará o počítač s dotazem na možné přenastavení.

 
 - Paměť RAM
Stačí 512 Mb
 - Grafická karta
Jestliže nehrajete hry, stačí 2D videokarta nejlépe s DVI výstupem za cca 1200 Kč.
 - DVD mechanika a zálohování
V současnosti je oblíbená DVD vypalovací mechanika (CD-R a DVD čte ale i na ně vypaluje) LG GSA - 4163 nebo LG GSA-H20L. Druhá mechanika umí zapis i na oboustranné DVD. Obě umí zapisovat i číst také média DVD-RAM. To je médium ideální pro zálohování, protože má velikou spolehlivost uložených dat. Jako druhé nejspolehlivější médium je CD-RW. Na rozdíl od některých CD-R a především DVD-R, DVD-RW médií, kde data klidně za čas ( a zvláště na světle mizí).
Na médium DVD-RAM lze vypalovat pomocí klasického vypalovacího programu (např. NERO) ale i způsobem, jakým ve Windows přemisťujete či kopírujete soubory. Tedy bez vypalovacího programu!!  Zálohování zvládne tedy každý. Spolehlivost takto zálohovaných dat  je ovšem o něco nižší než při použití klasického vypalovacího  programu (např. Nero).
Jestliže si pořídíte navíc k televizoru stolní DVD recorder Panasonic s podporou DVD-RAM, budete nadšeni možností si např. přehrávat film nahraný minulý den a SOUČASNĚ nahrávat právě vysílaný pořad. Nebo si pustit od začátku nahrávaný film (který jste nestihli) a SOUČASNĚ si nechat nahrávat zbytek. A to bez harddisku v recorderu!
Nebudete pak schopni pochopit, proč se ještě vyrábí recordery, které to neumí.
Cena jednoho oboustranného DVD-RAM média (kapacita dvou DVD) je cca 140 Kč. Je možno je 100 000 krát přehrát. Jednostranné stojí 100 Kč.
Média pro recorder jsou v obalu podobajícím se velké disketě. Při vložení do recorderu obal zůstává na médiu. Do počítače se médium vloží po vyjmutí z obalu. Na PC s podporou DVD-RAM si pak můžete udělat úpravu nahraného pořadu a  výsledek nahrát na normální DVD médium.  
 - Média
Pravděpodobně nejlepší CD-R a DVD média na světě jsou od japonského výrobce Taiyo Yuden. Originály je dost obtížné sehnat. Občas tyto média prodávají pod svou značkou např. Verbatim apod. DVD-RAM média doporučuji od Panasonic.
 -

Monitor
je vedle židle nejdůležitější díl PC pracoviště z hlediska zdraví.
- Klasické CRT monitory:
jsou hluboké a těžké, písmo není tak ostré, vyzařují a přitahují prach.
Velká výhoda: při přepnutí na menší rozlišení se zvětší detaily a písmo na obrazovce bude bez zhoršení ostrosti.
- Moderní LCD monitory:
jsou lehké, ploché, nevyzařují, bezchybná geometrie obrazu.
Nevýhoda: čím větší monitor, tím více bodů na obrazovce a tím paradoxně menší obraz. (U 19" monitorů oproti 17" to neplatí. 19" je proto ideální).
Obraz lze nastavením ve Windows (změna dpi) zvětšit. Stejně tak lze obraz zvětšit i přepnutím na nižší rozlišení (např. z 1280x1024 na 1024x768). Nevýhodou je, že LCD monitor při snížení rozlišení (a tím zvětšení obrazu) pak nepracuje ve svém přirozeném rozlišení. Obraz pak již není tak ideálně ostrý. Doporučuji vyzkoušet. Testy monitorů: časopis computer 03/2006.
Jestliže chcete mít možnost LCD monitor vrátit z důvodu vadných bodů z výroby, je nejlepší si ho objednat z internetového obchodu (lze vrátit bez udání důvodu). Musíte si ho ovšem koupit jako občan. Jako firma to neplatí.
Jestliže pracujete hlavně s Wordem či jinými textovými editory, tak vás uvedená nevýhoda co se týče rozlišení nemusí zajímat, protože ve Wordu si písmo jednoduše zvětšíte aniž musíte zmenšovat rozlišení monitoru. V internetovém prohlížeči si sice také můžete zvětšit písmo, ale některé www stránky se vám pal mohou trochu "rozpadnout".

 - Tiskárna
Jestliže vám stačí tisk na A4, je jednoznačná volba laserová tiskárna. Tisk na inkoustových tiskárnách je drahý. I když dostanete inkoustovou tiskárnu zadarmo, nákup inkoustu vás přijde hodně draho.
 

 

  Díly do PC čtěte zde

Ing. Jan Teska

 

 
 
 
 

 

 Zašlete mi DEMO

DEMOVERZI
vám zašleme
 

 

  Účetní software

- Daňová evidence      - Podvojné účetnictví  
 

Odezvy poradců

... každopádně již teď vím jedno, Alex je první program, který se mně dostal do ruky a který má logické ovládání.
Zdraví Ivana B.
... kdybych si poznačil, ve využitelné podobě, informace v prvních 4 letech své kariéry poradce, tak bych dnes již byl za vodou. Libor P.
... je to zatím to nejlepší, co jsem viděl. Jiří H.
Nainštaloval som si Váš program Alex a musím povedať, že som našiel to, čo som hľadal. B.K.
 

Mánuál na výběr matrace
Stáhněte si ZDARMA
 
 

 

 

 

 

                                                                          

 

e-mail:  alex.help@email.cz

demo

zajímavé odkazy 

jak vybrat matraci chytre rekonstrukce